Кропив'янка - це захворювання, яке серед населення зустрічається досить часто (імовірність виникнення кропив'янки у людини впродовж життя становить понад 20%)1 і характеризується появою пухирів, що сверблять, набряку або того й іншого, які можуть виникнути на будь-якій ділянці тіла людини.1 Кропив'янка вимагає спеціалізованого лікування та діагностики з боку лікаря.
Що таке кропив'янка
Сама назва захворювання "кропив'янка" походить від латинського назви кропиви дводомної (Urtica urens).
Кропив'янка призводить до значного зниження якості життя того, хто страждає від цього захворювання, а також зниження його продуктивності праці або успішності в школі, коли йдеться про дітей. Ось чому важливо не ігнорувати проблему, а звернутися за допомогою до лікаря для виявлення причин захворювання та призначення лікування. Антигістамінні препарати останнього покоління допомагають при симптомах кропив'янки, у тому числі Еріус®, який починає діяти вже через 30 хвилин після прийому і допомагає контролювати симптоми кропив'янки впродовж 24 годин.
Причини кропив'янки
Існують різні класифікації кропив'янки, за допомогою яких лікар визначає подальшу стратегію діагностики та лікування людини, яка звернулася до нього. Наприклад, розрізняють гостру та хронічну кропив'янку.
Хронічна кропив'янка характеризується тривалістю понад 6 тижнів, зі щоденними або епізодичними висипаннями. Хронічна кропив'янка зустрічається у 1,8% дорослого населення і 0,1-0,3% дітей.2 У жінок хронічна кропив'янка зустрічається вдвічі частіше, ніж у чоловіків.3
Тривалість гострої кропив'янки – до 6 тижнів. Серед хворих, які звернулися за медичною допомогою, за статистичними даними переважають жінки (60%), а середній вік виникнення гострої кропив'янки становить 31 рік. У більшості випадків симптоми кропив'янки зберігаються протягом 3-7 днів та пов'язані переважно з вірусними інфекціями верхніх дихальних шляхів, особливо у дітей. Приблизно в 10% гостра кропив'янка спричинена реакцією на ліки; їжа є не частою причиною і становить приблизно 1% випадків.1
Причинами появи кропив'янки можуть бути:[4,5]
- контакт із деякими рослинами;
- контакт із тваринами (алергеном може бути їх слина, лупа та інші продукти життєдіяльності);
- використання хімікатів та латексу;
- холод, наприклад, прогулянки в надто холодну та вітряну погоду;
- піт, наприклад, під час фізичних вправ;
- укус або жало комахи;
- надто тісний одяг або одяг із синтетичних матеріалів низької якості;
- інфекція (як бактеріальна, так і вірусна);
- певні харчові продукти (наприклад, такі алергенні продукти як горіхи, молочні продукти, яйця, молюски);
- вплив на тіло вібрації;
- вода;
- сонячне світло (вплив ультрафіолетових променів) та інші фактори.
Поява хронічної кропив'янки може бути пов'язана також із захворюваннями щитоподібної залози або імунними порушеннями.5 Але в кожному індивідуальному випадку причини кропив'янки визначає лікар за допомогою діагностики.
Симптоми кропив'янки
Симптомами кропив'янки є характерний висип на шкірі, який виглядає як “укус кропиви”, а також свербіж уражених ділянок шкіри.
Особливістю є і те, що кропив'янка може з'явитися на ногах, на руках, на обличчі та на будь-якій іншій ділянці тіла. Висип може змінювати форму, зникати та з'являтися знову впродовж коротких періодів часу. Пухирі можуть бути як червоними, так і тілесного кольору, з чіткими краями.
Кропив'янка може завдати масу незручностей дорослому та дитині, крім дискомфорту від свербежу та неестетичного вигляду висипу, людина при кропив'янці може також мати больові відчуття в уражених ділянках шкіри, відчувати втому від недосипання. Варто зазначити, що стрес, алкоголь та інші провокуючі фактори можуть посилити симптоми кропив'янки.
У той же час, симптоми кропив'янки можна контролювати за допомогою антигістамінних препаратів останнього покоління. Еріус® з діючою речовиною дезлоратадин належить до таких препаратів. Його можна приймати у формі сиропу дітям (від 6 місяців при хронічній ідіопатичній кропив'янці) та у формі таблеток підліткам з 12 років і дорослим у дозуванні, вказаному в інструкції або індивідуально підібраному лікарем. Еріус® здійснює потрійну дію на симптоми алергії:
- протиалергенну;
- протизапальну;
- антигістамінну.
Препарат починає діяти вже через 30 хвилин після застосування та майже не викликає сонливості.
Діагностика кропив'янки
Щоб визначити, чому виникла кропив'янка, насамперед лікар розпитає про історію хвороби людини, яка звернулася до нього. Це допоможе зрозуміти, чи є в неї в сім'ї алергіки або схильні до алергії люди. Також лікар проведе медичний огляд та призначить необхідні діагностичні процедури – аналіз крові та, за необхідності, шкірні тести.
Діагностика спеціалістом у медичній установі дуже важлива для призначення правильного лікування. Тому, якщо у вас виникла кропив'янка на обличчі, шиї або на тілі - потрібно звернутися за медичною допомогою і лікар підбере необхідні ліки від кропив'янки.
Профілактика кропив'янки
Не завжди можна уникнути появи кропив'янки, але є заходи, які сприяють її профілактиці. [5,6]
Уникайте алергенів, які можуть спровокувати появу алергічної реакції. Це можуть бути алергенні продукти харчування, ліки, пилок, лупа та слина домашніх тварин, продукти життєдіяльності комах та інші. Якщо ви вважаєте, що висипання у вигляді кропив'янки спричинили ліки, потрібно припинити їх використання та обговорити подальше лікування з лікарем.
Уникайте стресових ситуацій. Деякі дослідження показують, що стрес або втома можуть спровокувати кропив'янку або впливати на її перебіг.
Носіть вільний одяг із гладкою текстурою з натуральних тканин. Не носіть грубий, тісний, колючий або вовняний одяг, якщо це може спровокувати появу кропив'янки.
Захищайте шкіру від сонця. Щільно наносьте сонцезахисний крем приблизно за півгодини до виходу на вулицю. Такий крем можна використовувати будь-якої пори року.
Слідкуйте за своїми симптомами. Ведіть щоденник, де і коли виникають симптоми кропив'янки, що ви робили, що їли. Це може допомогти вам і вашому лікарю виявити тригер і допомогти запобігти загостренню захворювання.
Використовуйте антигістамінні препарати, щоб зняти свербіж і контролювати симптоми кропив'янки. Вищезгаданий препарат Еріус®, який практично не викликає сонливості, допомагає контролювати симптоми кропив'янки впродовж 24 годин.
Література
- Editors: Ruby Pawankar, Giorgio Walter Canonica, Stephen T. Holgate, Richard F. Lockey, Michael S. Blaiss. World Allergy Organization (WAO) White Book on Allergy: Update 2013, p. 7, 248.
- Greenberger PA. Chronic urticaria: new management options. World Allergy Organ J. 2014 Nov 5;7(1):31. doi: 10.1186/1939-4551-7-31. PMID: 25383135; PMCID: PMC4223736.
- American College of Allergy, Asthma, and Immunology: Chronic Spontaneous/Idiopathic Urticaria (Chronic hives) https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/skin-allergy/chronic-hives/
- National Health Service (UK): Hives (urticaria)https://www.nhs.uk/conditions/hives/
- American College of Allergy, Asthma, and Immunology: Hives (Urticaria) - Symptoms & Causeshttps://acaai.org/allergies/allergic-conditions/skin-allergy/hives/
- Chronic hives https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-hives/diagnosis-treatment/drc-20352723