Алергія – це захворювання, яке «не знає» віку чи статі. Прояви можуть спостерігатись навіть у новонароджених. Види алергії у дітей можуть бути розділені на кілька категорій в залежності від того, який орган або система виявляє найбільшу реакцію. Алергія може проявитись як алергічний риніт такими симптомами: чхання, виділення з носа, свербіж, набряк та закладеність носа, а також свербіж та почервоніння очей, сльозотеча, свербіж піднебіння та кашель. Або ж у вигляді кропив’янки - свербежем та висипанням на шкірі.
Види алергії у дітей: алергічний риніт та кропив’янка
На алергічний риніт страждає близько 40% дітей. Алергічний риніт проявляється закладеністю носа, свербежем у носі, чханням, сльозотечею, почервонінням та свербежем очей, головним болем, кашлем та іноді з болем у горлі. Також може спостерігатися втома та загальна слабкість.[7, 9]
Кропив'янка може виникати в дітей як реакція на холод, воду, ультрафіолетове випромінювання, контакт з побутовим алергеном, реакція на харчовий збудник тощо. Це алергічне захворювання супроводжується появою червоних пухирців, які нагадують сліди від «укусів» кропиви та завдають дискомфорт через свербіж.
Прояви алергії на шкірі у дітей не варто залишати без уваги і у випадку їх виникнення треба негайно звернутися до лікаря за постановкою діагнозу та призначенням лікування.
Так, з симптомами алергічного риніту та кропив’янки в дітей можна боротися антигістамінними засобами нового покоління, наприклад, препарат Еріус® у формі сиропу призначений для боротьби з симптомами кропи’янки в дітей із 6-місячного віку та з 1 року препарат можна застосовувати при алергічному риніті.
Окрім вищезазначених, у дітей можуть траплятися і інші види алергії, проте значно рідше. Для прикладу, харчова алергія, як алергічна реакція, що виникає у відповідь на споживання певних продуктів харчування1 за загальними оцінками має поширеність серед дітей 4-6%.5
Алергія на комах (слину, отруту, продукти життєдіяльності) зустрічається лише в 0,15 – 0,8 % випадків.5
Детальніше про симптоми алергії у дітей[8, 9]
Симптоми алергії у дітей можуть спостерігатися з боку дихальної системи (наприклад, як при алергічному риніті), проявами на шкірі (наприклад, як при кропив’янці) та викликати загальне погіршення самопочуття, що в свою чергу, впливає не тільки на фізичний, але й емоційний стан дитини.
Діти можуть відчувати загальну слабкість, роздратованість, нездатність до концентрації та інші прояви, які можуть впливати на повсякденну активність, навчання та якість життя загалом.
Важливо зазначити, що симптоми алергії у дітей можуть варіюватися в залежності від типу алергену, тривалості контакту з ним та індивідуальних особливостей дитини. Тому необхідно звернутися до лікаря для отримання правильної діагностики та призначення ефективного лікування.
Як визначити, на що у дитини алергія
Алергія у дітей є серйозною проблемою, оскільки їхня імунна система ще не повністю сформована і вразлива до різноманітних впливів, в тому числі алергенів.
Визначити, на що саме у дитини алергія, може бути складно, оскільки симптоми часто виявляються подібними до інших захворювань. Проте, існують певні методи діагностики, які допомагають лікарям встановити правильний діагноз, та визначити, на що алергія у дітей. Одним з популярних способів визначення, від чого з’явилася алергія, є шкірний тест. Він проходить таким чином: на шкіру дитини наноситься одночасно мінімальна кількість різних речовин (що можуть бути потенційними алергенами), далі лікар спостерігає, чи спричинила якась з цих речовин алергічну реакцію та робить відповідні висновки. Також лікар може призначити здачу аналізу крові для підтвердження діагнозу.
Пам’ятайте, що призначати діагностичні процедури та лікування дітей від алергії може лише лікар.
Чи можна перерости алергію
Вважається, що деякі діти можуть перерости алергію.7 Проте найбільші труднощі полягають в тому, що батьки не завжди звертають увагу на симптоми алергічного риніту та починають лікування з запізненням. А тим часом утруднення носового дихання, поганий сон, втома та інші наслідки можуть негативно вплинути на якість життя дитини, на навчання та самопочуття. Тож не варто чекати, що малюк переросте алергію, а краще навчитися контролювати симптоми алергічного риніту за допомогою антигістамінних препаратів останнього покоління,8 які не викликають сонливості та допоможуть малюку почуватися більш комфортно навіть під час загострення алергії.
Як позбутися симптомів алергії у дитини
На сьогодні маємо розроблені рекомендації по діагностиці та лікуванню алергії у дітей.4 Одним із способів позбутися симптомів алергії у дитини є уникання контакту з алергеном. Наприклад, якщо дитина має алергію на пилок, важливо уникати прогулянок у місцях, де концентрація пилку в повітрі є надто високою. Також слід уникати контакту з тваринами, якщо дитина має алергію на їх шерсть або слину.
Крім того, важливо створити сприятливе середовище для дитини, щоб зменшити ризик алергічних реакцій. Регулярне вологе прибирання помешкання для зменшення пилу та використання гіпоалергенних матеріалів (наприклад, гіпоалергенних подушок та постільної білизни) можуть допомогти знизити вплив алергенів на дитину.
Важливо забезпечити правильне харчування дитини, особливо, якщо вона має алергію на певні продукти. Лікар може порекомендувати дієту, яка виключає алергенні продукти, такі як молоко, яйця або горіхи.
Після консультації з лікарем також можуть бути призначені ліки для зменшення симптомів алергії у дитини. Наприклад, антигістамінний препарат останнього покоління Еріус® у формі таблеток для дітей від 12 років та дорослих, та у формі сиропу дітям від 6 місяців для лікування хронічної кропив’янки та дітям віком від 12 місяців для лікування алергічного риніту. Для лікування застосовується наступний режим дозування у дітей: 6–11 міс: по 2 мл сиропу 1 раз на добу; 1–5 років: по 2,5 мл сиропу 1 раз на добу; віком від 6 до 11 років: по 5 мл сиропу 1 раз на добу, якщо лікар не призначив інше дозування. Застосовують Еріус® для контролю над такими симптомами як чхання, виділення з носа, свербіж, набряк та закладеність носа, а також свербіж та почервоніння очей, сльозотеча, свербіж піднебіння та кашель при алергічному риніті; та висипання і свербіж при кропив’янці.
Профілактика алергії у дітей [2, 3, 6]
Одним із найважливіших заходів щодо профілактики алергічних реакцій в дітей є грудне вигодовування як мінімум у перші шість місяців життя дитини.
Якщо дитина знаходиться в групі ризику (принаймні один із прямих родичів має алергічну реакцію) не варто заводити домашніх тварин без попередньої консультації з лікарем та відповідних тестів за його призначенням. Проте для дітей, що не є в групі ризику, не потрібно обмежувати спілкування з домашніми тваринами з профілактичною метою.
Потрібно слідкувати за кліматом та повітрям у приміщенні, де знаходиться дитина. Вологість не повинна бути надто високою, щоб не спровокувати появу цвілі. Потрібно також слідкувати, щоб нові меблі, у випадку їх придбання, не виділяли шкідливі органічні сполуки (як мінімум потрібно забезпечити регулярне провітрювання, але краще уникати таких меблів).
Надмірна вага може стати фактором ризику, тому потрібно слідкувати за тим, щоб дитина правильно харчувалась та достатньо рухалася.2
Не треба регулярно гуляти з дитиною поблизу автомобільних шляхів із насиченим дорожнім рухом, так як викиди автомобілів також можуть бути фактором ризику для схильних до алергії малят.
Література
- 1. Tedner, S. G., Asarnoj, A., Thulin, H., Westman, M., Konradsen, J. R., & Nilsson, C. (2022). Food allergy and hypersensitivity reactions in children and adults-A review. Journal of internal medicine, 291(3), 283–302. https://doi.org/10.1111/joim.13422
- Muche-Borowski C, Kopp M, Reese I, Sitter H, Werfel T, Schäfer T. Allergy prevention. Dtsch Arztebl Int. 2009 Sep;106(39):625-31. doi: 10.3238/arztebl.2009.0625. Epub 2009 Sep 25. PMID: 19890407; PMCID: PMC2770205.
- Halken S. (2004). Prevention of allergic disease in childhood: clinical and epidemiological aspects of primary and secondary allergy prevention. Pediatric allergy and immunology: official publication of the European Society of Pediatric Allergy and Immunology, 15 Suppl 16, 4–32. https://doi.org/10.1111/j.1399-3038.2004.0148b.x
- Pelkonen, A. S., Kuitunen, M., Dunder, T., Reijonen, T., Valovirta, E., Mäkelä, M. J., & Finnish Allergy Programme (2012). Allergy in children: practical recommendations of the Finnish Allergy Programme 2008-2018 for prevention, diagnosis, and treatment. Pediatric allergy and immunology: official publication of the European Society of Pediatric Allergy and Immunology, 23(2), 103–116. https://doi.org/10.1111/j.1399-3038.2012.01298.x
- R. Pawankar, G.W. Canonica, S. T. Holgate, R. F. Lockey, M. S. Blaiss. World Allergy Organization (WAO) White Book on Allergy: Update 2013
- Kull I, Böhme M, Wahlgren CF, Nordvall L, Pershagen G, Wickman M. Breast-feeding reduces the risk for childhood eczema. J Allergy Clin Immunol. 2005 Sep;116(3):657-61. doi: 10.1016/j.jaci.2005.04.028. PMID: 16159639.
- WAO. White Book on Allergy: Update 2013
- Mir E, Panjabi C, Shah A. Impact of allergic rhinitis in school going children. Asia Pac Allergy. 2012 Apr;2(2):93-100. doi: 10.5415/apallergy.2012.2.2.93. Epub 2012 Apr 30. PMID: 22701858; PMCID: PMC3345332.
- Ryan D, van Weel C, Bousquet J, Toskala E, Ahlstedt S, Palkonen S, van den Nieuwenhof L, Zuberbier T, Wickman M, Fokkens W. Primary care: the cornerstone of diagnosis of allergic rhinitis. Allergy. 2008 Aug;63(8):981-9. doi: 10.1111/j.1398-9995.2008.01653.x. PMID: 18691300.