Алергічний риніт — це один з видів реакції гіперчутливості організму, яку спричиняє дія алергену. Внаслідок контакту з подразниками, наприклад, такими як пилок, пилові кліщі або шерсть домашніх тварин, виникають характерні для алергічного риніту симптоми: закладеність носа, нежить, свербіж у носі та чхання, подразнення, почервоніння очей та сльозотеча, головний біль, свербіж у горлі та піднебінні. Може також виникати біль у вухах, дратівливість, втома.1
Алергічний риніт є досить серйозною проблемою, що впливає на якість життя людей. Перед початком лікування алергічного риніту потрібно відвідати фахівця для проведення діагностичних заходів та визначення найкращого варіанту боротьби із захворюванням.
Класифікація алергічного риніту
Класифікація алергічного риніту залежить від тривалості прояву, тяжкості симптомів та їхнього впливу на соціальне життя, навчання й роботу. Згідно з цим алергічний риніт можна класифікувати як: 2
- Сезонний — симптоми присутні менше 4 днів на тиждень або менше ніж 4 тижні поспіль.
- Цілорічний — симптоми присутні більше 4 днів на тиждень і більше 4 тижнів поспіль.
За тяжкістю перебігу АР буває:
- Легкий - відсутні такі фактори як:
– порушення сну;
– порушення повсякденної діяльності, дозвілля та/або занять спортом;
– порушення процесів навчання або роботи.
В цілому симптоми алергічного риніту присутні, але не викликають занепокоєння.
- Помірний/важкий - присутні один або більше з таких факторів:
– порушення сну;
– порушення повсякденної діяльності, дозвілля та/або занять спортом;
– порушення процесів навчання або роботи, а також інші неприємні симптоми, що впливають на якість повсякденного життя.
Алергічний риніт відрізняється від неалергічного рядом симптомів, які може визначити тільки лікар. Оскільки саме від виду захворювання залежить призначення лікування та його ефективність, діагностувати алергічний риніт повинен спеціаліст.
Симптоми алергічного риніту
Симптоми алергічного риніту можуть проявлятись по-різному, залежно від індивідуальної реакції організму на алерген. Ознаки алергічного риніту можуть бути наступними [1, 3, 4,5, 6, 7, 9]:
- Свербіж у носі, горлі та піднебінні. Такі симптоми можуть періодично (при сезонному алергічному риніті) або постійно (при цілорічному) супроводжувати алергіка.
- Почервоніння очей та сльозотеча – можуть виникати через подразнення слизової оболонки очей алергеном.
- Постійне або повторне чхання. Це один із типових симптомів алергічного риніту. Напади чхання можуть бути короткими й частими. Також можуть з’явитися прозорі та рідкі виділення з носа (нежить).
- Закладеність носа. Набряклість слизової оболонки носа призводить до зниження пропускної здатності носових проходів. Звуження проходів призводить до порушення дихання через ніс, що можете бути дуже дискомфортним для людини.
- Кашель. У деяких випадках алергічний риніт може супроводжуватися кашлем, особливо вночі або під час фізичного навантаження. Кашель також виникає через пересихання слизової оболонки горла. Через закладений ніс людина дихає ротом постійно, що подразнює горло.
- Біль в обличчі та вухах. Ці симптоми також можуть проявлятися при алергічному риніті, хоч і рідше за інші фізичні прояви.
- Зниження якості життя. Алергіки можуть відчувати постійну втому, через що може знижуватись їхнє самопочуття та працездатність, а зниження апетиту може призвести до втрати ваги та погіршення імунітету.
Окрім фізичних проявів алергічного риніту можна також виділити ментальні, такі як тривожність, депресія, дратівливість, зниження енергії та мотивації. Багато дорослих та дітей, що страждають на алергію мають проблеми зі сном (до 57% дорослих та 88% дітей з алергічним ринітом)1, що в свою чергу призводить до денної втомлюваності та сонливості, зниження когнітивних функцій.
До зниження якості життя призводить також соціальна ізоляція та обмеження активності, в тому числі неможливість відвідувати певні місця, наприклад, парки та інші місцевості, де є вірогідність контакту з алергеном.
Загалом, симптоми алергічного риніту досить неприємні та незручні. Рання діагностика лікарем та призначення дієвого лікування — це запорука підвищення якості життя алергіка і профілактика прогресування алергічного риніту.
Як виникає алергічний риніт
Що таке алергічний риніт? Це гострий або хронічний запальний процес, що є реакцією організму на вплив алергенів. Основним механізмом розвитку алергічного риніту є взаємодія алергену з імунними клітинами організму. При контакті з алергеном організм дає відповідь у вигляді специфічних антитіл. Саме ці антитіла при повторному контакті з алергеном запускають реакцію, яка призводить до запалення слизових оболонок носу.
Враховуючи особливості алергічного риніту, важливо своєчасно звернутися до лікаря для визначення алергену, щоб обмежити контакт із ним, а також розпочати призначене спеціалістом лікування.
Фактори ризику алергічного риніту
Генетична схильність є одним із факторів ризику алергічного риніту. Дослідження показують, що діти, у яких один або обидва батьки мають алергічний риніт, схильні до розвитку цього захворювання.10
Екологічні фактори також мають вплив на виникнення алергії. Повітря, забруднене пилком рослин, грибками, домашнім пилом, може сприяти розвитку алергічного риніту. Збудники алергічного риніту можуть знаходитися в повітрі, у будинку, на шерсті домашніх тварин.
Соціально-економічні чинники також можуть бути пов’язані з ризиком розвитку алергічних захворювань. Щороку кількість населення економічно розвинутих країн, що страждає від алергічного риніту, тільки зростає.8
Індивідуальні особливості організму. Наприклад, імунна система людини може бути більш чутливою до алергенів.
Діагностика захворювання
Діагностика алергічного риніту є однією з важливих складових процесу лікування та одужання. Проте здійснюватися вона має виключно лікарем. Саме він за допомогою спеціальних тестів (наприклад, шкірних проб) та аналізів (дослідження слизових виділень з носу, аналізу крові) визначає тип алергену та призначає ефективне лікування, наприклад, за допомогою антигістамінних препаратів останнього покоління, таких як Еріус®. Цей препарат може призначатися для усунення симптомів алергічного риніту як дорослим та дітям від 12 років у вигляді таблеток, так і малюкам від 12 місяців у вигляді сиропу.
Лікування симптомів алергічного риніту
Лікування алергічного риніту для сприяння покращення якості життя алергіка без надокучливих симптомів призначається виключно лікарем після діагностики. Лікар може допомогти підібрати лікарський засіб відповідно до симптомів та індивідуальних особливостей організму людини, а також порадити мінімізувати (або виключити) вплив подразників із зовнішнього середовища.
Одним з основних методів лікування алергічного риніту є препарати, які блокують дію гістаміну — причину виникнення алергічного запалення.6 Це дає змогу зменшити прояви алергічного риніту. До таких препаратів останнього покоління належить Еріус®. Його активна діюча речовина дезлоратадин здійснює потрійну дію проти симптомів алергії (антигістамінну, протиалергійну і протизапальну). Він знімає набряклість слизової оболонки носа, блокує дію гістаміну та зменшує алергічне запалення. Еріус® бореться з такими симптомами алергічного риніту як чхання, виділення з носа та свербіж, а також подразнення очей, почервоніння та сльозотеча, свербіж піднебіння. А також з такими симптомами як набряк і закладеність носа (при застосуванні в формі сиропу).
Узагальнюючи, можна сказати, що лікування симптомів алергічного риніту потребує від людини, що страждає на це захворювання, відповідального підходу. Тож не варто самостійно чи за допомогою інтернету ставити собі діагноз та призначати лікування. Перш за все потрібно проконсультуватися з лікарем. Тільки в такому випадку лікування буде дієвим та зможе допомогти відновити якість життя алергіка й усунути надокучливі симптоми алергічного риніту.
Література
- White Book on Allergy. WAO file:///D:/Downloads/WhiteBook2-2013-v8%20(1).pdf
- Allergic Rhinitis and its Impact on Asthma (ARIA) 2008. Allergy, 63: 8-160. Bousquet, J., Khaltaev, N., Cruz https://doi.org/10.1111/j.1398-9995.2007.01620.x
- Алергічний риніт у дітей: сучасний погляд на проблему. Буковинський державний медичний університет. https://www.bsmu.edu.ua/blog/5738-alergichniy-rinit-u-ditey-suchasniy-poglyad-na-problemu/
- Valovirta, E., Myrseth, S. E., & Palkonen, S. (2008). The voice of the patients: allergic rhinitis is not a trivial disease. Current opinion in allergy and clinical immunology, 8(1), 1–9. https://doi.org/10.1097/ACI.0b013e3282f3f42f
- Schuler Iv, C. F., & Montejo, J. M. (2021). Allergic Rhinitis in Children and Adolescents. Immunology and allergy clinics of North America, 41(4), 613–625. https://doi.org/10.1016/j.iac.2021.07.010
- Wheatley, L. M., & Togias, A. (2015). Clinical practice. Allergic rhinitis. The New England journal of medicine, 372(5), 456–463. https://doi.org/10.1056/NEJMcp1412282
- Hoyte, F. C. L., & Nelson, H. S. (2018). Recent advances in allergic rhinitis. F1000Research, 7, F1000 Faculty Rev-1333. https://doi.org/10.12688/f1000research.15367.1
- Seidman, M. D., Gurgel, R. K., Lin, S. Y., Schwartz, S. R., Baroody, F. M., Bonner, J. R., Dawson, D. E., Dykewicz, M. S., Hackell, J. M., Han, J. K., Ishman, S. L., Krouse, H. J., Malekzadeh, S., Mims, J. W., Omole, F. S., Reddy, W. D., Wallace, D. V., Walsh, S. A., Warren, B. E., Wilson, M. N.,… Guideline Otolaryngology Development Group. AAO-HNSF (2015). Clinical practice guideline: Allergic rhinitis. Otolaryngology--head and neck surgery: official journal of American Academy of Otolaryngology-Head and Neck Surgery, 152(1 Suppl), S1–S43. https://doi.org/10.1177/0194599814561600
- Howarth P. Antihistamines in rhinoconjunctivitis. Clin Allergy Immunol. 2002;17:179–220. PMID: 12113217.
- Alyasin, S., & Amin, R. (2007). The evaluation of new classification of Allergic Rhinitis in patients referred to a clinic in the city of Shiraz. Iranian journal of allergy, asthma, and immunology, 6(1), 27–31